Aktuální výzvy dědy Edy

Sem vložte podnadpis

Co dál s etapovou hrou   "Děda Eda"?

21. dubna nám oficiálně skončí první etapa hry "Děda Eda". Družinové děti pokračují prezenčně ve škole (někteří začali již dnes), ostatní pokračují online. Do tohoto data je nutné odevzdat a dokončit všechny výzvy, které mají být započítány. Od 22. dubna začínáme nové bodování pro obě skupiny. Příběh, který vezme tyto změny v potaz, připravujeme. Do online verze hry se mohou zapojit i mladší žáci, program bude ale primárně orientován na žáky 3. - 5. ročníku.

Výzvy 6. pravděpodobně do  15. dubna

Ahoj děti. I když je děda Eda už starý kmet, občas si rád zasportuje. Ale pravdou je, že ještě raději sleduje různé sportovní soutěže a závody. Další výzvou pro vás bude tedy závod, a to na kolech nebo koloběžkách, odrážedlech nebo na čímkoliv, co doma najdete. Vyrazte ven, někam, kde je dobrá rovná "trať", a po cestě nasbírejte deset šišek nebo větších kamenů apod. Udělejte si z nich po třech velkých krocích od sebe slalomovou dráhu. Start a cíl budou na stejném místě (pojedete tedy tam a zpět). Na startu udělejte fotku závodníka a můžete přidat i čas, za který slalomem projede. Nezapomeňte na helmu a dbát všech bezpečnostních zásad. Kdo bude chtít, může přidat i video. Už se na vaše sportovní výkony moc těšíme.

Nezapomeňte také přidat fotografie vašich obrázků z kouzelné rýže, kterou jsme si online připravovali. Pokud vám nějaká rýže zbyla a již nemáte v plánu ji používat, přineste nám ji prosím do družiny. Máme s ní velké plány.

Velice pozitivní zprávou také je, že se vracíme do školy. Naše dobrodružství s dědou Edou nekončí. Alespoň jednou týdně nás čeká v družině další dobrodružství a budeme i nadále zadávat nejrůznější výzvy na doma, abychom se nenudili. Nebojte se, pro ty, kteří zůstanou doma budeme i vysílat. Sledujte naše stránky, vždy dáme vědět, kdy se sejdeme a jak to bude probíhat. Jen je to teď trošičku složitější na organizaci, tak zatím nevím, kdy další vysílání proběhne. Dáme vědět.

Lov klíčů tedy pokračuje a jsme tak pokladu zase o krůček blíže.

Vaši skřítkové.

Výzvy 5. týden 31. března - 6. dubna

Konečně tu máme jaro a s ním krásné svátky, Velikonoce.

Venku se nám otepluje, rozkvétají první kytičky, lepší se nám nálada a vše nás láká jít ven. Přibližme dědovi Edovi, jaké krásy nám jaro a Velikonoce přinášejí. Rád by potěšil svůj zrak nějakou vaší fotografií s jarním motivem nebo povedenou momentkou z velikonočních prázdnin.

Hody, hody, doprovody... Všichni jistě známe. Děda Eda by si ale přál být originální, tak by potřeboval, abyste pro něj vymysleli vlastní, krátkou či delší, velikonoční říkanku. Co říkáte, pomůžeme mu? Výsledek ideálně odrecitujte na video.

S rodiči určitě budete barvit doma velikonoční vajíčka, plést pomlázky z proutí nebo péct mazanec a perníčky. Jaro je krásné a plné barev, proto si hned po Velikonocích v úterý uděláme spolu barevnou rýži na obrázky plné barev.

Co budeme potřebovat na barevnou rýži:

Misku nebo zavařovací sklenici, lžíci, potravinářské barvivo (ideálně práškové), ocet (trošička), plech nebo tác s potravinářskou fólií na usušení rýže, hrnek bílé rýže. Nezapomeňte, že na více barev potřebujete více surovin, další misku na míchání a plech/tác na sušení.

Nezapomeňte vše fotit/natáčet a nahrát do Odevzdávárny. Přidejte i fotku dortu, jak jste ho nakonec dozdobili.

Na Discordu se sejdeme v úterý, 6. dubna (klasicky ve 14:00). Promítneme si fotografie z uplynulých výzev a po přestávce si něco zahrajeme (opět dáme nějaké týmovky).

Budeme se těšit.

Vaši skřítci.

Výzvy 4. týden 24.  -  31. března

Ahoj děti!

Jak víte, děda Eda nepochází z našich časů, a tak jsou některé věci kolem nás, ve kterých se moc nevyzná. Jednou z nich jsou dopravní značky. Pomůžete mu? Projděte se po okolí vašeho bydliště a nakreslete všechny značky které uvidíte. Kdo zná, dopište i co znamenají.

Co ale určitě nevíte je, že děda Eda má ve středu 31. března narozeniny. Neuhodnete, co si přeje. Chtěl by nepečený dort a pečený obrázek. Že nevíte jak na to? Nebojte se poradíme vám.

Na obrázek budete potřebovat papír, štětec a mléko. Mlékem namalujte nějaký pěkný jarní motiv, třeba motýlky, květinky, berušky...a poproste někoho dospělého ať vám zapne troubu na 180 stupňů. Můžete pozorovat, jak se obrázek krásně vybarvuje (trvá to chviličku). Pak ho ještě můžete dobarvit pastelkami, voskovkami nebo fixami.

A co budete potřebovat na dort? Čtyři kysané smetany (nebo tři velké bílé smetanové jogurty), jeden sáček dětských piškotů, dva sáčky podlouhlých cukrářských piškotů, jeden vanilkový cukr, čtyři lžíce kakaa, jahody nebo jiné měkké ovoce, šlehačku, mandle, kulatou formu na dort, lžíci, nůž a prkýnko. Uděláme ho spolu 31. března ve středu na Discordu. Sejdeme se ve 14:00 obě skupiny. Kdo bude chtít, pak si zase něco zahrajeme.

Poučení o značkách, obrázek a dort udělá dědovi velikou radost. Určitě se mu pak podaří do našeho světa přikouzlit další klíče. Nezapomeňte mu své značky a pečený papír poslat do Odevzdávárny. Po prázdninách si vše zase ukážeme.

Děda Eda také vzkazuje, že všechny výzvy můžete plnit i zpětně po termínu. Čerstvé energie pro jeho kouzla není nikdy dost. A nemusíte se bát, dny, kdy se budeme scházet na Discordu, se budou střídat, aby na ně mohli i žáci, kterým jiný den nevyhovuje. Vše je podřízeno nám, skřítkům. Máme i jiné světy, kde se snažíme dětem pomáhat s plněním jejich snů a cílů. Další setkání proběhne pravděpodobně v úterý po prázdninách.

Poslední poznámka, kterou pro nás Eda má, se týká klíčů. Jejich očarování je hodně náročné, proto prosím nesmutněte, pokud ještě nejsou klíče započítány. Snažím se co to dá a vaše aktivita je mi hodně nápomocná. Napravím to hned, jak načerpám nové síly.

Už se moc těšíme.

Vaši skřítkové a děda Eda

Výzvy 3. týden 19. - 23. března

Ahoj děti. Víte že děda Eda si občas moc rád zazpívá a zatancuje? Překvapte ho a zazpívejte mu jeho oblíbenou písničku "Káča našla ptáče" najdete ji na youtube Jaroslav Uhlíř-dětem a dospělým. Kdo by chtěl za tuto výzvu získat klíče dva může se při zpívání ještě doprovázet na vlastnoručně vyrobený rytmický hudební nástroj. Můžete si ho vyrobit třeba z vnitřku čokoládového vajíčka do kterého dáte rýži, nebo z plechovky od pití do která dáte třeba čočku, hrách nebo fazole (nezapomeňte přelepit otvor). Natočte krátké video, stačí úryvek, a pověste do Odevzdávárny.

Budeme se moc těšit na vaše videa která si rádi pustíme ve středu 24. 3. 14:00, kdy si se všemi (mladší i starší) promítneme videa a fotografii z dosavadních výzev, a pak si něco zahrajeme.

Výzvy 2. týden 15. -  21. března

Výzvy na tento týden:

Vydej se na vycházku do lesa a postav našim skřítkův domeček, aby se jim ve vašem světě líbilo.

Nakresli svého domácího mazlíčka, nebo takového, kterého si přeješ. Přikresli, čím takového mazlíčka musíš krmit a co potřebuješ v péči o něj.

Proveď doma nebo venku tyto cviky (vyber si 3): 20 dřepů, hvězda, kotrmelec, holubička a svíčka.

Z plnění všech výzev pořiď pár fotografií a pověs je do své složky v Odevzdávárně. Na online výzvě si je společně prohlédneme.

Veškerý program je dobrovolný, ale budu rád, když se zapojí každý.

Ve čtvrtek, 18. března, nás čeká speciální výzva na Discordu. 14:00 pro mladší (1. - 2. ročník)
a 15: 15 pro starší (3. - 5. ročník).

Co se bude dít?

Dědu Edu stálo navázání spojení s našim světem hodně sil. Proto mu společně připravíme svačinku.

Co budeme potřebovat?

Toustový chléb, lučina, tavený smetanový sýr, zakysaná smetana, pažitka, jarní cibulka, cherry rajčata, okurek, zelená paprika, ředkvička, sůl, vykrajovátko ve tvaru srdíčka (kdo nemá nevadí). Se surovinami se dá i experimentovat. Připravte si i tradiční kuchyňské náčiní (nůž, prkýnko na krájení a podobně).

Budeme se těšit.


Výzvy 1. týden

Pro začátek, získá klíč ten, kdo dorazí na první online výzvu, kde budete hrát se skřítky známou deskovou hru Aktivity.