ŠKOLNÍ DRUŽINA

Přihlašování do školní družiny

Od konce srpna probíhá přihlašování do školní družiny elektronickou formou. Vyplněnou   Přihlášku do družiny   zasílejte na email školy: zs.brezina@seznam.cz. Stačí zaslat vyplněný formluář ve formátu doc, první školní den vám vytištěné přihlášky paní vychovatelka předloží k podpisu.

Přihlášky jsou k dispozici zde online, nebo tištěné u našich vychovatelů.

Vyplněnou přihlášku odevzdejte, prosím, nejpozději do 8. 9. 2017.

Od roku 2015/2016 škola z důvodu navýšení počtu žáků rozšiřuje školní družinu na dvě oddělení s celkovou kapacitou 50 míst.

Úplata za školní družinu je stanovena na 100 Kč za 1 měsíc, úplatu zasílejte na nový účet školy: 2900785017/2010 měsíčně nebo rozdělenou na dvě splátky: 1. splátku 400,- Kč do 30. 9. 2017 a 2. splátku 600,- Kč do 31. 1. 2018.

Provoz školní družiny

Od 6:45 nad žáky vykonává dozor učitel dle rozpisu. Podle zájmu škola rozhodne o zavedení ranní družiny.

Provoz odpolední školní družiny začíná podle rozvrhu hodin a končí v 16:30, poté se budova školy uzamyká.

Co nabízí školní družina

Školní družina je prostorem pro realizaci zájmového vzdělávání formou zájmových, vzdělávacích a spontánních činností, odpočinku a relaxace, výchovným působením, hrou a individuální prací.

Odpočinek a pestré využívání volného času je jedním z důležitých faktorů zdravého životního stylu. Volný čas dětí je v družině naplňován nabídkou různorodých aktivit, pomůcek, her, vybavení družiny a podnětnou motivací k zapojení. Vychovatelka sleduje nové trendy v naplňování volného času, respektuje potřeby a přání dětí a vytváří nové programy a projekty.

Chceme, aby prostor školní družiny byl pro všechny příjemný a napomáhal vytvářet vhodné klima. Vedeme žáky k tvořivosti a rozvíjíme jejich estetické vnímání. Úkolem naší práce je položit základy ke klíčovým kompetencím neboli schopnostem umět trávit volný čas, řešit problémy, kompetencím komunikativním, sociálním, občanským a pracovním.

Vnitřní řád školní družiny

1. Členy školní družiny se stávají děti po odevzdání vyplněné a rodiči podepsané "Přihlášky do školní družiny". Dodržují dobu odchodu podle záznamu rodičů. Mimořádně uvolnění dítěte v jiný čas je možné pouze na písemnou žádost rodičů.
  2. Docházka je pro zapsané žáky povinná. Omluvení nepřítomnosti je stejné jako ve škole.
  3. Odpoledne žáci přichází do školní družiny po skončení vyučování nebo okamžitě po obědě za doprovodu vychovatelky. Dozor nad žáky s delší výukou vykonává učitel pověřený na chodbách.
  4. Žáci odcházejí podle časového rozvrhu na výuku do ZUŠ a kroužků. Po ukončení této činnosti se vracejí zpět do školní družiny, pokud není dohodnuto s rodiči jinak.
  5. Vzdálit se mohou jen se souhlasem příslušné vychovatelky.
  6. Při pobytu v přírodě, zvláště při rekreační a sportovní činnosti, pohybu na komunikaci (např. koupání, bruslení, sáňkování) dbají bezpečnostních pokynů.
  7. Udržují v pořádku inventář školní družiny a základní školy i svůj vlastní. Při svévolném poškození nebo zničení musí škodu uhradit.
  8. Dbají na pořádek, dodržují hygienické návyky, dbají zásad kulturního chování při nejrůznějších akcích v rámci školní družiny, ve škole i na veřejnosti (ve školní jídelně, v kině, v divadle, v dopravních prostředcích atd.)
  9. Žáci mají právo se podílet na práci společně s vychovatelkou formou námětů, iniciování akcí apod.

Denní skladba zaměstnání

11.30 - 12.15  Oběd a sebeobslužná činnost

- Upevňování hygienických návyků, zásady správného stolování

- Přechod ze školní jídelny do družiny, dbaní na bezpečnost dětí

12.15 - 13.00  Odpočinková činnost

- Poslech pohádky, četba pohádky, časopisu

- Stolní hry, stavebnice, puzzle

- Volné hry, respektování zájmu dětí

- Podstatou je pasivní odpočinek

13.00 – 13.30  Rekreační činnost

- Individuální nebo kolektivní pohybové hry

- Podstatou je aktivní odpočinek

13.30 – 15.00  Zájmová činnost

- Tělovýchovná a sportovní

- Pracovně technická

- Přírodovědná

- Dopravní

- Branná

- Esteticko-výchovná (literární, výtvarná, hudební)

15.00 – 16.30  Příprava na vyučování

- Individuální podle zájmu a potřeb dětí

- Vhodné jsou didaktické hry

Společensko-prospěšná činnost

- Prolíná se se všemi činnostmi školní družiny

- Úklid her, hraček, školní družiny

- Zalévání květin

- Pomoc na školní zahradě, hřišti

14.00 – 15.00  Vycházka

- V tuto doobu často vyrážime na vycházky do blízkého okolí. Je-lito možné, vyzvdávejte děti z družiny mimo tuto dobu.

Poznámka: Uvedená časová rozmezí jsou pouze orientační.

Personální podmínky

Personálně provoz školní družiny zajišťují dva vychovatelé: Bc. Roman Valenta, Mgr. Martina Divišová a Libuše Šlahařová, kteří mají vysokoškolskou aprobaci pro vychovatelství (obor sociální pedagogika a volný čas).

aktualizováno dne 11.1. 2018